Z ostatnich badań wynika, że więcej niż połowa Polaków robi zakupy w sieci, a większość z nich wybiera sklepy internetowe. W sieci kupujemy już nie tylko sprzęt elektroniczny, kosmetyki i ubrania, ale również żywność, lekarstwa, meble i biżuterię. Szacuje się, że w niedługim czasie handel internetowy całkowicie zastąpi handel tradycyjny. Dlaczego więc nie pójść tą drogą i nie założyć własnego sklepu internetowego?

Sprzedaż w sieci nie wymaga tak dużych nakładów finansowych jak prowadzenie stacjonarnego sklepu. Nie ma konieczności magazynowania dużej ilości towaru ani zatrudniania dużej ilości pracowników. Tak naprawdę na początku prowadzenia działalności sklep może prowadzić jedna osoba. Poza tym dzięki Internetowi jest możliwość dotarcia do większej liczby klientów, a sklep może być czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Biznes w sieci to także niskie koszty dystrybucji produktów oraz kosztów związanych z wynajmowaniem lokalu.

Gdy już podejmiemy decyzję o prowadzeniu własnego sklepu internetowego należy zastanowić się nad branżą sklepu. To jakie towary będziemy sprzedawać w sklepie, będzie miało ogromny wpływ na powodzenie naszego biznesu. Warto więc zrobić rozpoznanie rynku oraz znaleźć takich dostawców i producentów, dzięki którym nasze produkty będą nie tylko dobrej jakości, ale również będziemy je mogli sprzedawać po konkurencyjnych cenach.

Oprogramowanie sklepu internetowego


Kolejnym krokiem przy zakładaniu własnego sklepu internetowego będzie wybór odpowiedniej domeny i oprogramowania. Domena powinna być prosta i łatwa do zapamiętania przez potencjalnych klientów oraz kojarzona z branżą sklepu.

Oprogramowanie powinno nam zapewniać nielimitowany transfer oraz umożliwiać dodawanie dowolnej liczby produktów, kategorii i zdjęć do sklepu. Tylko wtedy nasza oferta będzie czytelna dla klientów, a nasz biznes będzie się mógł rozwijać. Kluczowymi elementami, które wpływają na decyzje zakupowe są: wyraźne i duże zdjęcia, dokładne opisy oraz łatwość dokonania zakupu, czyli prosty, intuicyjny koszyk. Powinniśmy zadbać również o to, aby sklep był przejrzysty dla użytkownika oraz by mógł on szybko znaleźć interesujący go produkt. To, jak powiedzie się biznes w dużej mierze zależy od osoby, która go prowadzi, czyli np.od tego jak obsługuje się klienta już po dokonaniu zakupu. Jest to tzw. obsługa pozakupowa, czyli informowanie na bieżąco, co się dzieje z zamówieniem klienta. Znacząca jest też reakcja właściciela w przypadku zwrotu bądź reklamacji towaru. Trzeba pamiętać, że opinia jednego niezadowolonego klienta może zniszczyć wizerunek nawet najlepszego sklepu na bardzo długi czas.

Każdy biznes wymaga odpowiedniej reklamy i promocji. Szczególnie dotyczy to sklepów internetowych, których jest coraz więcej. Aby skutecznie sprzedawać w internecie, trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów związanych z wypromowaniem sklepu. Koszty te są większe szczególnie na początku działalności sklepu. Do najpopularniejszych działań promocyjnych należą: dodawanie sklepu do porównywarek cen, do katalogów sklepów internetowych, pozycjonowanie, linki sponsorowane, boksy reklamowe. Niektóre firmy proponują plany marketingowe z gwarantowanymi wejściami do sklepu. Z badań wynika, że jest to dużo bardziej skuteczne i daje dużo szybsze efekty niż np. pozycjonowanie lub porównywarki cen. Prace marketingowe należy powierzyć firmie, która posiada odpowiednie doświadczenie oraz narzędzia, gwarantujące, że osiągane wyniki będą satysfakcjonujące.

Planując biznes w Internecie powinniśmy zrobić dokładną analizę kosztów i potencjalnych zysków, które jesteśmy w stanie osiągnąć oraz przeprowadzić rozeznanie rynku i konkurencji. W tej działalności na pewno przyda się też cierpliwość i konsekwencja oraz świadomość, że zdobycie pierwszego klienta to tylko początek naszej drogi. Warto przy zakładaniu sklepu skorzystać z oferty firmy, która oferuje kompleksową usługę sklepu, indywidualnej szaty graficznej, pełnej pomocy i opieki przez cały okres trwania umowy.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą sklepów internetowych RedCart