Sklep internetowy jest dość specyficzną formą własnego biznesu. Z jednej strony sprzedaż w branży  e-commerce jest sposobem na dopełnienie tradycyjnego handlu w realu, gdyż sklep www staje się zarazem narzędziem i bronią w konkurencyjnej walce o klienta. Z drugiej strony, założenie sklepu internetowego, jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących sprzedawców: sklepy internetowe można założyć w kilka minut, generują niższe koszty niż tradycyjny handel oraz nie wymagają zatrudniania wielu pracowników czy wynajęcia odpowiedniego lokalu.


Zasady w branży e-commerce są dwie:


1) jeśli nie ma czegoś w Internecie, nie ma tego w ogóle

2) sukcesem Twojego biznesu są Twoi Klienci, a Ci współcześnie wymagają dostępu do produktów oraz komunikacji non stop, 24 h/dobę przez siedem dni w tygodniu


Tak więc niezależnie od tego czy swój sklep internetowy traktujesz jako rozbudowanie dotychczasowej oferty, czy jest to Twój start w biznesie, warto sprawdzić swoje siły w wirtualnym handlu. Nie ukrywamy, jak w każdym biznesie, prowadzenie sklepu internetowego jest pracą, która wymaga zaangażowania, budowania marki, pracowitości i pokory. Na spektakularne efekty potrzeba cierpliwości, jednak w miarę jak Twoi klienci będą zapełniali wirtualny koszyk, Twoje konto bankowe, będzie odnotowywać pozytywny bilans. Wszystko www ... Twoich rękach!


Dlaczego sklep internetowy?


Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o... pieniądze! W tej kwestii nic się nie zmienia, niezależnie od tego czy mówimy o handlu w świecie realnym czy wirtualnym. Porównując koszty prowadzenia tradycyjnego sklepu, a sklepu internetowego, można łatwo dostrzec zasadnicze różnice. Przede wszystkim, posiadając sklep www odpadają Ci koszty wynajmu lokalu, plus jego wyposażenie, gdyż miejscem Twojego e-biznesu, jest Twój dom i komputer. Nie płacisz za druk materiałów reklamowych i ich kolportaż, ponieważ to co napędza sklepy internetowe, to reklama internetowa oraz dbanie o pozytywny wizerunek marki za pomocą mediów społecznościowych jak Facebook czy Twitter. Do tego odchodzą koszty zatrudnienia pracowników, czy koszty wysyłki, ponieważ wszelkie zamówienia z Twojego sklepu www zwykle wysyłane są na koszt odbiorcy. Do tego zasadniczą różnicą jest rynek zbytu, w przypadku sklepu w realu: lokalny, w przypadku sklepu internetowego: bez granic, globalny. Podobnie kształtuje się dostępność produktów, w przypadku sklepu tradycyjnego, jest to jasno wyznaczone  i ograniczone przez godziny otwarcia sklepu, natomiast sklepy internetowe, otwarte są praktyczne bez przerwy.


Do niedawna uruchomienie sklepu internetowego był sporym przedsięwzięciem, które wymagało czasu, gdyż często przedsiębiorca musiał każdy element sklepu www (platformę, grafikę, obsługę płatności itd.,) zamawiać osobno. Dziś, wszystkie elementy sklepu internetowego można nabyć razem, w formie gotowego pakietu i szablonu sklepu już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Startery sklepów internetowych dostępne są w różnych wariantach, zarówno pod względem ceny jak i funkcjonalności. Wystarczy opłacić abonament za sklep internetowy i po chwili można zacząć prowadzić swój e-biznes. Do tego, platformy udostępniają testowanie sklepu internetowego przez okres testowy, co w zupełności wystarczy na poznanie jego obsług, funkcjonalności i zalet.


Co więcej, w sklepach internetowych można prowadzić różnorodną formę zarobkowania: można sprzedawać produkty z istniejącego już sklepu stacjonarnego, produkty własnoręcznie tworzone, produkty zaciągane za pomocą integracji z hurtownią czy też cudze produkty na zasadzie prowizji. Tak jak internet staje się miejscem możliwości, tak sklep internetowy jest do tego odpowiednim narzędziem. Niezależnie od tego czy jesteś doświadczonym handlowcem posiadającym sklep w realu, czy początkującym e-sprzedawcą – świat sprzedaży online rządzi się swoimi prawami, do których należy się dostosować. E-klienci doceniają inne rzeczy i funkcje niż klienci w sklepie stacjonarnym. Zmienia się też sam profil klienta, jego „potrzeby” oraz „zachcianki”, które chce zaspokoić za pomocą konsumpcji.


Jak wynika z raportu "E-Commerce w Polsce 2012 w oczach internautów" (Gemius dla E-Commerce Polska ) sprawdzanie jakości produktów w tradycyjnym sklepie, a następnie kupowanie ich w sklepie internetowym jest popularnym zjawiskiem – ponad połowa internautów kupujących w sieci przyznała, że zdarza się im taki zakup przynajmniej kilka razy w roku. Co więcej, pośród tych, którzy nie kupowali jeszcze w sklepach internetowych, około połowa (47%) internautów deklarowała rozważanie takich zakupów.


Wypróbuj bezpłatnie sklep internetowy RedCart i przekonaj się sam, jak łatwo rozpocząć własny e-biznes.

Kliknij na przycisk TESTUJ BEZPŁATNIE PRZEZ 14 DNI