Nowa pula dotacji unijnych rozpala wyobraźnie osób, które planują założyć własny biznes. Wielokrotnie opisywaliśmy w jaki sposób można otworzyć sklep internetowy i jak to zrobić. Jednak oryginalnych pomysłów nikt lepiej nie wymyśli od samych właścicieli sklepów internetowych. Ponieważ komisja, która ocenia wnioski o dofinansowanie szuka nie tylko pomysłów na sprawdzony biznes, ale również biznesów z oryginalnym pomysłem. Jak zatem skutecznie podjąć walkę o dofinansowanie?

Pomysł

Czas od pomysłu do realizacji bywa różny - jednak w branży sklepów interentowych pomysł na biznes jest kluczowym elementem. Kiedy staramy się ubiegać o dotację, należy pamiętać o istotnej kwestii - najpierw potrzebujemy pomysłu, a następnie poszukujemy źródła dofinansowanie. Poszukiwanie pomysłów na siłę nigdy nie kończy się dobrze - przeważnie biznes wtedy nie ma przemyślanej strategii na prowadzenie działalności, a także z ekonomicznego punktu wiodzenia jest to nieopłacalne.  Kiedy chcemy stworzyć sklep internetowy, który jest wynikiem naszych zainteresowań oraz pasji - wierzymy w słuszność swoich działań oraz staramy się dotrzeć do wybranego celu. Dofinansowanie w tym przypadku może być dobrym początkiem oraz wsparciem finansowym. Dla osób bez przekonania o własnym pomyśle nawet dotacja nie będzie złotym środkiem na rozwinięcie biznesu.

Przygotowania do realizacji

Kiedy mamy już opracowany pomysł na biznes, nastąpił czas na wdrożenie go w życie. Pomysł jest oceniamy wraz z napływami wniosków. Warto dobrze przygotować projekt swojego wniosku wraz  odpowiednią dokumentacją. Komisja, która ocenis wniosek może go odrzucić z następujących powodów: braku odpowiedniego przygotowania projektu do realizacji bądź brak odpowiedniego dokumentu. W takim przypadku nasz projekt odpada poprzez niskie oceny merytoryczne lub zbyt małą ilość punktów. Dlatego o wiele wcześniej należy rozpocząć pracę nad budową wniosku, by spełniał wszystkie wymogi. Do czasu złożenia wniosku należałoby posiadać już wszystkie dane dotyczące realizacji  sklepu internetowego. W celu uzyskania konkretnych informacji możesz porozmawiać z naszymi kosultantami, a także wypełnić formularz w którym moesz uwzględnić wszelkie informacje o założeniach projektu graficznego. Masz już pełną wycenę założenia sklepu internetowego? W takim razie ruszaj po dofinansowanie :)

Poszukiwanie dofinansowania i składanie wniosku

Kiedy czujesz, że spełniłeś wszystkie kryteria i posiadasz już wystarczającą ilość dokumentacji, które mozna złożyć wraz z wnioskiem, możesz zacząć szukać możliwości dofinansowania - samodzielnie lub zgłaszając się do odpowiednich instytucji, firm doradczych, które pomogą przygotować dokumenty aplikacyjne. Po ogłoszeniu naboru wniosków, udostępniane są następnie wzory dokumentów. Na dokumentacje składają się takie elementy jak: wniosek o dofinansowanie, biznesplan, dokumenty specyficzne do rodzaju projektu - np. formularz z dokładną dokumentacją i wyceną projektu sklepu, wymagane oświadczenia itp. Jeśli zgłosimy się do instytucji możemy być pewni, że uzyskamy fachową pomoc podczas wypełniania dokumentacji. Ponieważ istnieje tylko jedna szansa podczas naboru o dofinansowanie - warto posiadać starannie wypełnione dokumenty, które mogłyby zostać odrzucone przez błędy formalne lub merytoryczne. 

Czas rozpatrywania wniosków

Standardowo ocena wniosku dzieli się na dwie kategorie:
1) ocena formalna - trwa około 45 dni roboczych - czas ten jednak może się wydłużyć ze względu na ewentualne uwagi,
2) ocena merytoryczno-techniczna - czas trwania to około od 45 do 60 dni roboczych.

Wiadomość o uzyskaniu bądź odrzuceniu wniosku dostaniemy w czasie od 4 do 6 miesięcy od daty złożenia wniosku. Czas może różnić się w znależności od programu w którym bierzemy udział.

Realizacja i rozliczenie projektu

Po uzyskaniu informacji o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, następuje zapoznanie się z warunkami umowy o dofinansowanie. Po podpisaniu umowy nadszedł czas na realizację - stworzenie sklepu internetowego! Należy pamiętać, że zealizacja projektu musi przebiegać zgodnie z założeniami uwzględnionymi we wniosku o dofinansowanie. 

Rozliczenie projektu natomiast polega na przedstawieniu dokumentów gotowych do rozliczenia. Najczęśćiej takim dokumentem staje się wniosek o płatność, wraz z niezbędnymi załącznikami (na przykład faktury z potwierdzeniami ich zapłaty).  Należy pamiętać, że w ramach ostatecznego rożliczenia się z projektu, można spodziewać się kontroli zrealizowanego projektu z instytucją z którą podpisywaliśmy umowę. Kiedy wszystko przebiega pomyślnie, dotacja zostaje przekazana na rachunek bankowy, który wskazaliśmy.

Pomysł na sklep internetowy

Założenie sklepu internetowego jest szybkie i nie wymaga specjalistycznej wiedzy informatycznej. Ponieważ założenie sklepu jest o wiele szybsze niż otrzymanie dotacji - polecamy udać się do najbliższego Urzędu Pracy w miejscu zamieszkania, by uzyskać informacje na temat składania wniosków oraz spełniania wszelkich możliwych wymogów. Dzięki temu, sklep testowy, który może stać się początkiem prawdziwego biznesu - można konfigurować i aktywować, po wybraniu i opłaceniu wybranego, dogodnego abonamentu rocznego z cennika.

Masz już pomysł na swój sklep internetowy? Jeśli nie, nasi Konsultancji doradzą w kwestii zakładania sklepu internetowego, a także pomogą wskazać, które branże obecnie są najpopularniejsze wśród Klientów. Dzięki doświadczeniu w tworzeniu sklepów internetowych zgodnie z wytycznymi zawartymi we wniosku o dofinansowanie bądź biznesplanie możemy stworzyć nowoczesny sklep internetowy. Dlatego początkowi właściciele sklepów mogą liczyć na merytoryczne wspracie dzięki naszym Konsultantom.

O pomyśle na sklep internetowy opisywaliśmy między innymi w naszym dziale Centrum Wiedzy, które przybliża początkującym właścicielom sklepów interentowych wszelkie możliwe wątpliwości i pytania. Życzymy powodzenia!Wykorzystaj wiedzę w praktyce - załóż sklep!