Własny biznes bez zakładania firmy i obowiązkowego ZUS-u? Tak! Teraz to możliwe! Chcesz sobie dorobić i spróbować swoich sił we własnym biznesie? Już nie musisz martwić się o początkowe koszty i formalności! Wystartuj na próbę! Jak?

dropshipping sklep internetowy konstytucja biznesu

To szansa dla nowych firm

Aby sprzedawać w sklepie internetowym nie musisz już zakładać własnej firmy - rejestrować działalności gospodarczej! Jak to możliwe? Już wkrótce nowe zasady ułatwią start z własnym biznesem. W ramach Konstytucji Biznesu przygotowano pakiet ułatwień dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność. Nowe rozwiązania mają umożliwić otwieranie firm ,,na próbę” - bez rejestracji, a co za tym idzie bez obciążających kosztów. Jak to będzie wyglądać w praktyce? Co wprowadza Konstytucja Biznesu?

dropshipping sklep internetowy konstytucja biznesu

1. Własny biznes bez rejestracji?

Nie musisz już zakładać firmy, aby móc prowadzić drobną działalność zarobkową. Skorzystaj z tzw. działalności nierejestrowej. Jeśli Twoje miesięczne przychody nie przekroczą połowy płacy minimalnej - kwoty 1050 zł (w tym roku) - nie masz obowiązku rejestrowania firmy.  Tym unikniesz kosztów płacenia opłat do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i składki chorobowej.

Dochody z takiej działalności będą opodatkowane na zasadach ogólnych. Od przychodu odejmuje się koszty uzyskania przychodu i od tej kwoty opłaca się podatek. Kwota dochodu jaka pozostaje jest wolna od podatku i praktycznie całe 1050 zł jest do Twojej dyspozycji. 

Teraz możesz spróbować i wystartować z własnym biznesem bez żadnych konsekwencji i formalności. Być może chcesz sobie dorabiać, aby wspomóc domowy budżet np szyjąc na maszynie, udzielając korepetycji, opiekując się dziećmi, a może sprzedając we własnym sklepie internetowym. Biznes bez rejestracji to szansa na spróbowanie i przekonanie się czy biznes zadziała, czy znajdzie swoich klientów i czy da się na nim zarobić. 

2. Bez kosztów na start!

Martwisz się, że na początku będziesz niewiele zarabiać, albo działalność w ogóle nie przyniesie Ci zysków i nie będziesz miał z czego opłacić obowiązkowego ZUS-u? Teraz to już nie będzie Twoim zmartwieniem!

Dopóki Twoje miesięczne dochody z działalności nie będą przekraczać 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę to Twoja działalność nie będzie wymagała rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a co za tym idzie, nie będziesz mieć obowiązku opłacania jakichkolwiek składek ZUS.

Jeśli jednak w którymś z miesięcy Twój przychód przekroczy pułap 1050 zł brutto w skali miesiąca, będziesz mieć obowiązek zgłoszenia działalność w ciągu 7 dni od momentu przekroczenia limitu przychodów.

3. Nowa firma bez składek ZUS!

Chcesz wystartować z własną firmą, ale boisz się wysokich kosztów? Teraz każda nowo zarejestrowana firma nie będzie musiała przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności opłacać składek ZUS.

Gdy zarejestrujesz swoją firmę będziesz mógł skorzystać przez pierwsze 6 miesięcy z tzw. ,,ulgi na start” - półrocznego zwolnienia z ZUS. Co oznacza ,,ulga na start” w praktyce? Przez pierwszych 6 miesięcy od zarejestrowania działalności gospodarczej nie musisz opłacać składek na ubezpieczenie społeczne. Musisz jedynie opłacać składkę zdrowotną w wysokości 319,94 zł.

To od Ciebie będzie zależało kiedy zaczniesz płacić ,,ZUS”. Według dotychczasowych przepisów osoba rozpoczynająca działalność musiała zgłosić się w ciągu 7 dni do ZUS-u, by ten mógł zacząć naliczać odpowiednią składkę. 7 dni do tej pory - a teraz 6 miesięcy na zgłoszenie działalności! Przez kilka miesięcy nie będą  Cię obciążać koszty prowadzenia firmy. Zyskasz więcej czasu i środków na rozkręcenie biznesu. Nie oznacza to jednak końca zwolnień!

4. Niższa składka przez 2 lata

Po wykorzystaniu półrocznego zwolnienia, będziesz mieć możliwość skorzystać jeszcze z 2-letniej ulgi w ZUS płacąc tzw. ,,mały ZUS”. Przez kolejne 24 miesiące będziesz mieć prawo do opłacania składek w obniżonej wysokości. Te preferencyjne składki wynoszą obecnie 520,10 zł.

Większe składki (obecnie w kwocie 1232,16 zł) po upływie tego okresu zaczniesz płacić wtedy, gdy będziesz już osiągać większe zyski z prowadzenia firmy. Z ulgi mogą korzystać ci, którzy przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadzili innej działalności gospodarczej lub będzie to ich pierwsza działalność gospodarcza.

Dzięki temu, jako początkujący przedsiębiorca, masz sporo czasu na przygotowanie swojej działalności - organizację pracy, zakup niezbędnych sprzętów, mebli, komputerów, drukarek, artykułów biurowych czy zatrudnienie pracowników, lub w przypadku prowadzenia sklepu internetowego - na promocję e-sklepu, przyciągnięcie klientów, zbudowanie zaufania, rozkręcanie sprzedaży, tworzenie marki.

dropshipping sklep internetowy konstytucja biznesu

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Przepisy wprowadzające ustawę przewidywały, iż nowe prawo dotyczące działalności nierejestrowanej wejdzie w życie już 1 marca 2018 roku. Z kolei półroczne zwolnienie z ZUS miało zacząć obowiązywać w przypadku działalności gospodarczych zarejestrowanych od dnia 31 marca 2018 roku. Wprowadzenie poprawek do ustawy spowodowało przesunięcie terminu wejścia w życie nowych przepisów.

Kiedy więc konkretnie wejdą nowe przepisy? Dokładnie jeszcze nie wiadomo. Parlament zakończył już pracę nad pakietem ustaw Konstytucji Biznesu. Posłowie przyjęli wszystkie poprawki Senatu. Większość ma charakter doprecyzowujący. Teraz pakiet ustaw trafi do podpisu prezydenta. W następnej kolejności Konstytucja Biznesu zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw. I dopiero od tego momentu odliczać będziemy 30 dni do chwili wejścia nowych przepisów w życie.

Jak wykorzystać zmiany w prawie?

Wprowadzane zmiany zachęcą niejedną osobę do spróbowania i realizacji marzenia o własnej firmie. Teraz rozpoczęcie drobnej działalności nie będzie już wielkim wyzwaniem, drogą inwestycją ani dużym ryzykiem. A taka drobna działalność może w przyszłości się rozwinąć na większą skalę i przynosić większe zyski. Jaki biznes wybrać na start?

Własny sklep internetowy?

Sklep internetowy to doskonały pomysł na biznes. Z zakupami w internecie jest tak, że jak już się ich raz spróbuje, to ciężko się od nich oderwać. Robimy je coraz częściej i są one dla nas coraz bardziej naturalne. Zakupy w sieci robi już 54% Polaków. Potwierdza to najnowszy raport Gemius „E-commerce w Polsce 2017”. Szczególnie teraz w perspektywie wprowadzanego zakazu handlu w niedzielę otworzenie własnego sklepu internetowego i pozyskanie ,,niedzielnych klientow”  będzie dobrym pomysłem na własną działalność.

Obecnie otworzenie sklepu internetowego nie wymaga zatrudnienia webmastera lub programisty. Na rynku dostępnych jest wiele platform do sprzedaży internetowej, które maksymalnie automatyzują i ułatwiają sprzedaż w Internecie. Decydując się na sklep online z oprogramowaniem oszczędzasz czas i minimalizujesz ryzyko popełnianych błędów. Dlaczego warto zdecydować się na sklep internetowy na abonament?

Łatwiej w dropshipping

Dropshipping jest idealny na start, ponieważ pozwala na otworzenie sklepu internetowego bez dużych kosztów, bez dużego wysiłku i bez ryzyka pozostania z niesprzedanym towarem. W dodatku samo prowadzenie e-sklepu w tym modelu jest niezwykle komfortowe!

W dropshipping nie inwestujesz w towar - a więc nie ryzykujesz. Ponadto nie ponosisz tutaj kosztów magazynowania i wysyłania produktów ponieważ w dropshippingu proces wysyłki towaru do klienta jest przeniesiony z e-sklepu na dostawcę -  hurtownię lub producenta. Eliminuje to potrzebę prowadzenia magazynu oraz zajmowania się realizacją zamówień. Nigdy nie było prościej prowadzić własnego biznesu. Dowiedz się jak działa dropshipping. Co możesz sprzedawać w dropshipping? Sprawdź hurtownie dropshippingowe. 

Co sprzedawać?

Asortyment dowolny. Obecnie dobrym pomysłem jest otworzenie sklepu internetowego odzieżowego. Odzież, dodatki, akcesoria to najczęściej wybierane produkty podczas zakupów internetowych. Aż 73% badanych kupowało je w przeszłości (,,Badanie E-commerce w Polsce 2017. Gemius dla e-Commerce Polska” ). A ponadto kiedy w niedzielę sklepy będą zamknięte, wielu klientów galerii handlowych przeniesie swoje zakupy do Internetu. Pamiętaj, że klientów możemy znaleźć w każdej branży. Ważne jest, żeby docierać ze swoją ofertą do zainteresowanych nią osób.

Skąd wziąć towar do e-sklepu?

Oczywiście – sklep bez produktów nie istnieje, a wybór odpowiedniego asortymentu to jedna z najważniejszych czynności, jakich należy dokonać na samym początku. Skąd wziąć produkty na sprzedaż w sklepie internetowym? Masz kilka możliwości.

Być może chcesz sprzedawać własne produkty. Oryginalne produkty handmade mogą być szansą na odniesienie sukcesu. Pomysłowy handmade zawsze znajdzie swoich klientów. Dobrym przykładem sklepu internetowego oferującego produkty handmade dla dzieci jest sklep TimoSimo

Produkty z hurtowni internetowej 

Najprostszym sposobem na sprzedaż we własnym sklepie internetowym jest wirtualne zatowarowanie e-sklepu na podstawie integracji z hurtownią. Integracją z hurtownią nazywamy automatyczne zamieszczenie produktów hurtowni w Twoim e-sklepie i bieżące aktualizacje ich bazy. Dzięki gotowej integracji z hurtowniami na platformie RedCart, początkujący sprzedawca internetowy ma do wyboru ponad 60 dostawców z różnych branż. Korzystając z usług sprawdzonych dostawców masz gwarancję zadowolenia swoich Klientów. 

Konstytucja Biznesu - co to jest?

Przepisy dotyczące działalności nierejestrowanej i ulgi na start zawarte zostały w nowej Ustawie Prawo Przedsiębiorców, która uchwalona została przez Sejm już pod koniec stycznia. Ustawa ta jest najważniejszą ustawą w ramach wprowadzanej Konstytucji Biznesu. Konstytucja Biznesu jest to pakiet ustaw, których celem jest zreformowanie i uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności. Ma ona zastąpić obowiązujące prawo gospodarcze, czyli ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. W jej skład wchodzi 5 odrębnych ustaw.

Inną korzystną zmianą  przewidzianą w Prawie Przedsiębiorców jest zniesienie obowiązku posługiwania się numerem REGON. Ustawa wprowadza zasadę, iż w obrocie gospodarczym wystarczającą identyfikację przedsiębiorcy stanowić będzie numer NIP.

Generalnie zmiany, które wprowadzi Konstytucja biznesu dotyczą takich obszarów, jak m.in.: relacje przedsiębiorcy z urzędami i załatwianie spraw urzędowych, zakładanie firmy, zawieszenie działalności, zasady tworzenia prawa gospodarczego, obowiązki związane z prowadzeniem działalności. Więcej na ten temat przeczytacie na stronie Ministerstwa Rozwoju.

Najlepszy czas jest teraz 

Dotychczasowe koszty bardzo obciążały przedsiębiorców i często skutecznie zniechęcały od założenia swojego biznesu. W obecnym stanie prawnym działalność gospodarczą należy zarejestrować niezależnie od wysokości osiąganych dochodów. W przypadku wielu drobnych działalności prowadzi to do sytuacji, w których jakikolwiek dorywczy handel musi być zarejestrowany jako firma (z REGON-em, pieczątką i szeregiem deklaracji podatkowych). A konieczność rejestracji działalności powoduje, że same tylko obowiązkowe składki ZUS nierzadko przekraczają dwukrotnie wartość możliwych do osiągnięcia zarobków. Powoduje to, że dziesiątki tysięcy osób rezygnuje każdego roku z podjęcia drobnego handlu lub innych dorywczych zajęć.

Dzięki nowym przepisom, każda osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą będzie mogła skorzystać jednocześnie z kilku nowych rozwiązań znacznie ułatwiających wystartowanie z własnym biznesem. Teraz osoby fizyczne chcące prowadzić drobną działalność zarobkową - sprzedawać coś okazjonalnie lub na małą skalę nie muszą już martwić się o koszty i formalności. Dzięki nowym przepisom osoby, które od czasu do czasu dorabiają do domowego budżetu nie muszą rejestrować działalności gospodarczej. Tym samym unikają kosztów ubezpieczenia społecznego i składki chorobowej.