Dropshipping stał się wyjątkowo modny wśród właścicieli sklepów interntowych. Jest to innowacyjny sposób podejścia do e-biznesu ze względu na brak zakupu towaru, jego magazynowania i samodzielnej wysyłki, jednak wszystko ma swoje dobre i złe strony. Dlatego przedstawimy wady i zalety prowadzenia sprzedaży internetowej w dropshipping. W tym artykule skupimy się na zaletach dropshippingu.  

dropshipping zalety redcart sklep internetowy online

W dropshipping sprzedajesz gdziekolwiek jesteś

Decydując się na prowadzenie sklepu internetowego w tym modelu nie wynajmujesz magazynu, nie zajmujesz się jego logistyką, nie realizujesz - nie pakujesz ani nie wysyłasz zamówień. Taki biznes możesz prowadzić w pojedynkę z domu lub dowolnego miejsca, w którym zechcesz się znaleźć. Wystarczy dostęp do Internetu.

W dropshippingu masz mniej na głowie

W dropshippingu masz zdecydowanie mniej obowiązków niż w tradycyjnym modelu sprzedaży internetowej. Jeśli e-sklep jest zintegrowany z hurtownią - aktualizacja stanów magazynowych i cen odbywa się automatycznie. Dostawca - hurtownia lub producent realizuje zamówienia za Ciebie. W dodatku wiele hurtowni wyręczy Cię również w obsłudze posprzedażowej klienta - zajmując się zwrotami, jak i reklamacjami produktów. Hurtownie zobowiązują się także do personalizowania przesyłek dla klientów. Do pakowania sprzedanych przez Ciebie produktów mogą używać specjalnej taśmy reklamowej, dołączać dla klienta przygotowane przez Ciebie liściki, materiały reklamowe, czy rabaty. Co więcej, niektórzy z dostawców dropshippingowych drukują nawet dowody sprzedaży wysyłane w formie elektronicznej przez e-sklepy.

Oszczędność czasu

Poza oszczędnością pieniędzy dzięki dropshippingowi oszczędzamy czas. Sprawdzanie dostaw, pakowanie paczek, obsługa zwrotów — to wszystko wymaga Twojego zaangażowania, które możesz przecież poświęcić na marketing, zwiększenie zasięgu i sprzedaży oraz kontakt z klientem.

Brak uciążliwej logistyki

Dropshipping wydaje się być idealnym modelem na prowadzenie biznesu. W dropshipping pozbywasz się uciążliwych, pochłaniających czas, energię i pieniądze  kwestii logistycznych, mogąc skupić się na promocji i sprzedaży. Nie musisz nawiązywać współpracy outsourcingowej na wynajem miejsca składowania towaru, nie musisz zatrudniać dodatkowych pracowników do zajmowania się wysyłkami i zaopatrywać się w produkty do pakowania wysyłek. Wszystkim tym zajmuje się Twój dostawca.

Niskie koszty

Przede wszystkim kluczową zaletą są niskie koszty założenia i prowadzenia biznesu w stosunku do sklepów internetowych wymagających większego wkładu. Dropshipping jest dobry na rozpoczęcie swojej przygody z prowadzeniem sklepu internetowego. Pozwala na osiąganie zysków bez dużych nakładów finansowych. Ten model przyjazny jest również dla osób sprzedających różne nowinki (np w branży modowej czy w elektronice), gdzie trzeba szybko wprowadzać produkty do oferty. Gdybyśmy mieli je umieszczać tradycyjną metodą zajęłoby to więcej czasu i przestalibyśmy być konkurencyjni.

Niskie ryzyko

Niskie koszty prowadzenia biznesu w dropshipping oznacza również niskie ryzyko. Jeśli zainwestujesz kilkaset złotych w założenie biznesu to jego niepowodzenia nie będzie tak dotkliwe jak upadek zatowarowanego za kilkadziesiąt tysięcy złotych sklepu.

Nowe możliwości działania

Dropshipping daje możliwość poszerzenia oferty istniejącego już sklepu internetowego, bądź też całkowitego jego przebranżowienia. Dzięki dropshipping możemy oferować produkty mniej popularne, droższe, a nawet wielkogabarytowe, na których magazynowanie normalnie byśmy sobie nie pozwolili. Trzeba też pamiętać, że dobieranie asortymentu, który będzie się sprzedawać nie wymaga inwestowania własnych środków, co daje wiele możliwości i pozwala na rozwój sklepu internetowego w odpowiednim, opłacalnym dla nas kierunku.

Wygoda użytkowania

Automatyzacja procesu sprzedażowego w usłudze dropshipping zapewnia nam wygodę korzystania z tego modelu sprzedaży. Aktualizacja oferty z hurtowni dropshipping odbywa się automatycznie kilka razy w ciągu dnia. Automatycznie odnawiają się ceny i stany magazynowe. To sprawia, że oferty w sklepie i hurtowni są zawsze takie same. Aktualnie integracja sklepów online z hurtowniami za pośrednictwem takich platform jak jest szybka i łatwo dostępna. Nie musisz się martwić o aktualizację cen, stanów magazynowych, czy import danych i zdjęć produktów.

Duży wybór produktów

Możliwość wyboru asortymentu z wybranej kategorii, kilku produktów czy całej oferty - wszystko zależy od Ciebie i od tego w jaki sposób chcesz rozwijać sklep internetowy. Masz do wyboru współpracę z dostawcami z różnych branż - m.in. dziecięcej, odzieżowej, kosmetycznej, erotycznej. Hurtownie oferujące dropshipping zwykle są już uznanymi przedsiębiorstwami i dzięki temu mogą zaoferować szeroką gamę produktów. Więcej niż mógłbyś sam zatowarować na początku działalności.

Szybka realizacja zamówień

Wydawać by się mogło – i czasami można także spotkać się z takimi opiniami – że czas realizacji zamówienia w typowym sklepie dropshippingowym jest dłuższy, niż w sklepie posiadającym tradycyjny magazyn, nie jest to jednak prawdą i zależy głównie od sprawnej organizacji procesów logistycznych. Najlepsze hurtownie dropshippingowe, które nastawione są na właśnie ten model handlu, wypracowały sprawne procedury realizacji wysyłek do klientów: przystępują do przygotowania paczki zaraz po otrzymaniu dyspozycji ze sklepu paczka zostaje wiec przygotowana do wysłania często jeszcze tego samego dnia.

Bezpieczeństwo sprzedaży

Nigdy nie zapłacisz za towar, który się nie sprzeda. Dopiero po opłaceniu zamówienia przez klienta docelowego, sklep online płaci hurtowni za zamówione produkty (kwota pomniejszona jest o wysokość marży sklepu).

Wygodna promocja

Najlepsze hurtownie dropshipping oferują gotowe materiały marketingowe, takie jak najlepszej jakości zdjęcia, opisy produktów czy filmy video wprost od producenta towaru.

Wsparcie techniczne i merytoryczne 

Zarówno po stronie oprogramowania, jak i hurtowni. W przypadku pytań lub wątpliwości zawsze możesz się zwrócić do konkretnych osób i uzyskać pomoc.

Możliwość przetestowania pomysłu w łatwy sposób

Wiele osób poszukuje pewnych biznesów, na których na pewno się zarobi. Niestety nigdy nie masz 100% pewności. Dlatego warto jak testować pomysł przy jak najmniejszym ryzyku. Do tego świetnie nadaje się dropshipping.

Możliwość monitoringu rynku

Sklep zatowarowuje się tylko wirtualnie, bez konieczności wcześniejszego kupowania asortymentu. Sprawna integracja sklepu z hurtownią umożliwia sprawne zarządzanie asortymentem w sklepie – aktualizacje wybranych danych, selekcję produktów, narzucanie marż. Dzięki mechanizmom pozwalającym na szybki i łatwy dobór produktów do sklepu, możliwe jest monitorowanie popytu na dane produkty – bez konsekwencji zostania z niesprzedanym asortymentem w magazynie. Dropshipping jest więc nieraz traktowany jako praktyczne narzędzie do prognozowania sprzedaży. Nim zainwestujesz w hurtową ilość danego towaru, możesz przeanalizować trendy, ocenić potencjał rynkowy, oszacować wielkość potencjalnej sprzedaży.

Zadowolony klient

Twój klient niczego nie traci. Pamiętaj, że w jego świadomości paczka zawsze zostaje wysłana z Twojego e-sklepu. Główną korzyścią w tym modelu współpracy jest czas realizacji zamówienia. Większość hurtowni dropshippingowych pakuje i wysyła towar klientowi zaraz po tym, jak tylko dostanie zamówienie: czas realizacji wysyłki nie jest więc wydłużony, a może nawet zostać skrócony. Dropshipping nie oznacza także wyższej ceny dla klienta: w każdym modelu współpracy występują koszty, które mają wpływ na cenę produktów.

Podsumowując, jakie są zalety dropshippingu?

- minimalny próg wejścia i założenia e-biznesu

- szybko startujesz z każdym e-biznesem

- mniej wydajesz na prowadzenie e-sklepu

- za towar płacisz, dopiero gdy już zarobisz

- nie potrzebujesz magazynu

- masz mniej obowiązków niż w tradycyjnej sprzedaży

- produkty pakuje i wysyła za Ciebie dostawca

- skracasz czas wysyłki produktu do klienta

- nie zajmujesz się zwrotami i reklamacjami klienta

- oferujesz klientom dużą różnorodność produktów

- masz dostęp do zawsze aktualnej oferty hurtowni

- zyskujesz czas na obsługę klienta i promocję e-sklepu

- otrzymujesz stałą, bezpłatną pomoc techniczną

- możesz prowadzić sklep z domu lub z innego dowolnego miejsca

Dzięki Dropshipping zyskujesz czas m.in. na:

- analizę rynku konkurencji

- promocję sklepu i wizerunku własnej marki

- prowadzenie bloga tematycznego

- dbanie o relacje z klientami

- dobieranie najodpowiedniejszych produktów

- rozbudowę sklepu i kreowanie jego wyglądu, podejmowanie współpracy z partnerami