reklama facebook sklep internetowy

Choć założenie własnego sklepu internetowego jest sporym sukcesem, to jedynie początek drogi, by zacząć zarabiać na sprzedaży przez Internet. Bez reklamowania swoich produktów czy usług, nie przyciągniemy odpowiedniej liczby klientów. Choć większość działań wymaga inwestycji, prowadzą one do skutecznego zwiększenia sprzedaży, więc poniesione koszty szybko nam się zwrócą. Istnieje kilka sposobów na skuteczną reklamę sklepu internetowego, dzięki której pozyskamy nie tylko wejścia, ale przede wszystkim zamówienia.

Płatna reklama w Google Adwords + Google Shopping

Reklama w Google AdWords jest świetnym wyborem, jeśli sprzedajesz produkty bądź usługi często wyszukiwane w Google. Do wyboru mamy kilka rodzajów kampanii: tekstową, graficzną, produktową, wideo. Warto rozpocząć od standardowych reklam tekstowych w sieci wyszukiwania oraz Google Shopping. Google Shopping jest płatnym katalogiem produktów, który prezentuje w wyszukiwarce towary ze sklepów internetowych odpowiadające frazie wpisanej przez użytkownika. Dla przykładu, jeśli sprzedajesz bluzki damskie i zależy Ci na zwiększeniu sprzedaży, wykorzystaj Google Merchant Center, by po wpisaniu w wyszukiwarce “bluzki damskie”, użytkownikowi wyświetliły się Twoje produkty z tej kategorii. Tego typu kampanie przynoszą natychmiastowe efekty, a kliknięcia przekładają się na zamówienia.

SEO, czyli pozycjonowanie sklepu internetowego

W przeciwieństwie do reklamy w wyszukiwarce Google, pozycjonowanie sklepu internetowego to działanie długofalowe. Jest wiele czynników, które mają wpływ na to, na którym miejscu w wyszukiwarce plasuje się nasz sklep internetowy. SEO to działania wewnętrzne i zewnętrzne, dlatego warto zadbać nie tylko o dobre treści i zoptymalizowanie elementów na stronie internetowej, ale także o wartościowe linki prowadzące do sklepu internetowego. Pozycjonowanie jest jednym z najtrudniejszych elementów promocji sklepu internetowego, ale przynosi efekty w dłuższej perspektywie czasu.

 Działania w mediach społecznościowych

W dzisiejszych czasach promocja na Facebooku, Instagramie czy Pintereście jest niemal obowiązkowa. Warto zadbać o komunikację z klientami, którzy coraz częściej wybierają kontakt poprzez media społecznościowe zamiast telefonicznego. W mediach społecznościowych z łatwością można zaprezentować swoje produkty czy usługi. Co więcej, dzięki publikacji materiałów wideo możliwe jest pokazanie przedmiotu w użyciu, co z pewnością zachęci niezdecydowanych klientów do zakupu. Facebook czy Instagram umożliwiają także kierowanie bezpośrednio do danego produktu w sklepie internetowym.

Newsletter

E-mail marketing może przynieść naprawdę spore rezultaty, jeśli zadbamy o to, by klienci otrzymywali coś w zamian za zapisanie się do sklepowego newslettera. Co jakiś czas warto ściągnąć użytkowników na stronę sklepu, oferując im np. atrakcyjne rabaty przesyłane drogą mailową.

Content marketing

Ciekawe treści wysokiej jakości pozwalają na pojawienie się wysoko w bezpłatnych (organicznych) wynikach wyszukiwania. Warto publikować treści poradnikowe, które odnoszą się do Twoich produktów bądź usług. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest regularne prowadzenie firmowego bloga - chwytliwe tytuły wpisów mogą przyciągnąć potencjalnych klientów.

Współpraca z blogerami

Influencer marketing rośnie w siłę. Blogerzy mają znaczący wpływ na decyzje zakupowe swoich czytelników. Co więcej, mogą pochwalić się naprawdę dużym zasięgiem. Wybieraj blogerów, którzy nie tylko wpisują się w wartości Twojej marki, ale także posiadają czytelników, na których najbardziej Ci zależy. Popularne są nie tylko wpisy sponsorowane, ale także wzmianki w mediach społecznościowych. Niekoniecznie musisz decydować się na “największych” blogerów, czasami mikroinfluencerzy mogą pochwalić się większym zaangażowaniem swoich obserwatorów.